Blog sayfamız için yeni bir yazı hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Bu sayfada;

 • Yeni bir yazı nasıl eklenir ve yazı eklerken nelere dikkat etmemiz gerekir ?
 • Kodlarımızı “kod penceresi” içerisine alma ve yazıldığı dile göre renklendirme
 • Youtube’dan nasıl video eklenir ?

soruları hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Bloga yeni bir yazı eklemeden önce dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır.

 • Daha önce benzer içerikte veya aynı içeriğe sahip bir yazı eklenmiş mi ?
 • Eklediğimiz yazılar Tükçe imla kurallarına uygun mu ?

Hazırladığımız yazıların daha güzel ve okunaklı gözükmesi için;

 • Hazırladığımız yazının sayfada ne kadarını görmek istiyorsak o satırdan sonra yukrarıda yer alan “Daha Fazla” tuşuna basmalıyız. Bu seçenek işaretlenen yere kadarki yazıları sayfada gösterir. Sonra “Devamını Oku” linki çıkacak şeklinde yazının tamamını gösterir.

 • Eğer yazıların sayfada daha güzel görünmesini istiyorsak yazılarımıza bir de resim eklmemiz gerekir. Eklediğimiz resmi sayfada sola, sağa veya ortaya koyabiliriz. Pratikte hep sol veya sağı kullanırız.

 • Hazırladığımız yazının içeriğine göre kategorisini de belirlemeliyiz.

 • Arandığında daha kolay bulunabilmesi için yazılarımızı uygun bir şekilde etiketlememiz gerekmekte.

 • Yazımızda yer alan önemli yerleri gözden kaçmaması için kalın, italik veya hem kalın hem de italik olarak biçimlendirebiliriz.
 • Çok önemli olan yerleri ise renklendirerek vurgulayabiliriz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hazırladığımız yazı, blog sayfamızda daha okunaklı, düzgün ve dikkat çekici olarak karşımıza çıkcacaktır.

WordPress Kod Eklenti Editörü

Bu yazımızda projelerimize eklediğimiz kodların daha düzgün ve okunaklı görünmesi için kullandığımız bir eklentiyi inceleyeceğiz.

Eklentimizin adı WP-SynHighLight. Bu eklenti birçok dil desteği olan bir eklentidir. Bunlar c, c++, java, php… daha birçoğu. Ama biz IAR ya da CCS kullandığımız için sadece C seçeneğini kullanacağız.

Eklentinin bir diğer güzel özelliği ise editör ekranına da yerleşmesi. Normalde çoğu kod renklendirme eklentilerinde bu özellik bulunmuyor. Bu arayüz sayesinde kodlarımızı hızlı ve pratik bir şekilde dil seçeneğine göre renklendirip yazılarımıza ekleyebiliyoruz.

Eklentinin Kullanımı

Editör ekranından yukarıda işaretlenen ikona tıkladığımız zaman karşımıza aşağıdaki menü gelecektir. Fakat önce kodu nereye eklemek istiyorsak imleci o satıra getirmeliyiz.Karşımıza çıkan menüden satır numaralandırma, boşluk bırakma gibi ayarlarlamaları da yapabilirsiniz fakat ben şimdilik en önemli olanlarını açıkladım.

Buradaki ayarlamaları yaptıktan sonra yukarıdaki Code to Paste sekmesine tıklayarak kodumuzu ekliyoruz.

Ve son olarak da Insert butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

İşlem tamamlandıktan sorna eklediğimiz kod, editör ekranında [ codesyntax ] [ /codesyntax ] tagi arasına yerleşecektir.

NOT : Resimler sizi yanıltmasın. Ben, eklentinin C dili için sunduğu renledirmeden pek hoşlanmadığım için genellikle C++ seçeneğini tercih ediyorum. Siz yazılarınızda istediğiniz gibi C veya C++ için sunulan renklendirmeleri kullanabilirsiniz.

WordPress Video Plug-in Kullanımı

Bu yazımızda Youtube, Dailymotion, Vimeo gibi popüler video paylaşım sitelerinden yazılarımıza video eklemeyi sağlayan WordPress Video Plug-in eklentisinin kullanımına değineceğim.Eklentinin hangi siteleri desteklediğini açıklama sayfasından öğrenebilrisiniz.

Eklentinin Kullanımı

Ben sadece Youtube ve Dailymotion sitelerinden nasıl video eklendiğini anlatacağım. Temelde hepsinin mantığı aynı zaten.

Eklentinin temel kullanımı şu şekile;

[siteadresi id_numarası]


Youtube’dan Video Eklemek

Youtube için; eklemek istediğimiz videoyu, sayfamıza eklemek istediğimiz yere gelip şu video adresini yazmamız yeterli olacaktır.

Görüldüğü gibi videomuz kolayca sayfamıza eklendi.

 

Son olarak da videonun boyutlarının nasıl değiştirildiğinden bahsedeceğim. Eklediğiniz id numarasının sonuna bir boşluk bırakarak genişlik ve yüksekliği yine aralarında bir boşluk bırakarak yazmanız yeterli. Yani;

[site video_id width height]

[site video_id 480 272]

gibi…

Daha fazla ayrıntıyı ve başka sitelerden nasıl video ekleneceğini plug-in sayfasından öğrenebilirsiniz.

Plug-in Instruction Page : http://www.daburna.de/dokuwiki/doku.php/instruction