Merhabalar, bu yazımda sizlere bir süredir üzerinde çalıştığım MSP430 programlama ve uygulama modüllerini tanıtacağım.

Bilindiği gibi MSP430 denetleyicilerin kullanımı son 4-5 yılda Launchpad geliştirme kartlarının çıkması ile yaygınlaştı. Ayrıca TI firması yaptığı bir çok etkinlikler ile dikkatleri MSP430 denetleyiciler üzerinde toplamayı başardı. Ticari olarak bilen biliyordur belki ama son zamanlarda TI’ın yaptığı etkinlikler ile MSP430 denetleyicilere gerek eğitimciler gerekse öğrenciler tarafından daha fazla ilgi duyulmaya başlandı.

MSP430 denetleyicilerin duyulmasında ki önemli etkenlerden biride MSP430 Launchpad geliştirme kartıdır. Uygun fiyatı ve işlevselliği ile kısa sürede MSP430 denetleyiciler üzerinde çalışmaya izin veren bu kart ile ben dahil bir çok kişi MSP430 denetleyiciler ile tanışmıştır.

MSP430 Launchpad TI firması tarafından üretilen MSp430 başlangıç geliştirme kartıdır. Şu sıralarda 10 dolar gibi bir rakama tedarik edebileceğiniz bu kart ile direk olarak MSP430 denetleyiciler üzerinde program geliştirmeye başlayabilirsiniz.

MSP430 Launchpad başlangıç, aşamasında üzerinde çok sayıda donanım ihtiva etmeyen uygun fiyatlı bir kart olduğu için çoğu zaman MSP430 ile uygulama geliştirirken çeşitli devre elemanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu elemanlar için bread board tarzı yapılar yada elektronik devreler kullanmanız gerekebilir.  Bu gibi durumları ortadan kaldırmak ve daha hızlı uygulama geliştirmek için Çizgi-Tagem ve mcu-turkey ekibi bünyesinde MSP430 Geliştirme Kartı tasarlanmıştır. Bu sayede bir adım daha öteye gidilerek özellikle öğrencilerin daha hızlı uygulama geliştirilmesine olanak sağlanmıştır.

MSP430 Geliştirme Kartı üzerinde bir çok çevresel birimi barındırmasından dolayı bu kart ve Launchpad ile başka ek bir donanıma ihtiyaç duymadan bir çok uygulama gerçekleştirebilirsiniz. MSP430 geliştirme kartı Türkiye’de tasarlandığı için temini kolay ve fiyatı benzer geliştirme kartlarına göre daha uygundur. Buradan MSP430 geliştirme kartı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıda MSP430 Geliştirme Kartına ait resim görülmektedir.

MSP430 Geliştirme Kartı

MSP430 Geliştirme Kartı

Görüldüğü gibi MSP430 Geliştirme Kartı üzerinde bir çok ek donanım ve prototip alanı bulunmaktadır. Ayrıca geliştirme kartı USB üzerinden beslenebildiği için harici güç kaynağı da gerektirmez. Bu sayede başka ek donanıma ihtiyaç duymadan MSP430 Geliştirme Kartı ile bir çok uygulama geliştirebilirsiniz. Geliştirme kartı ile ilgili bu kadar anlatımdan sonra asıl konumuza dönelim.

MSP430 Programlama ve Uygulama Modülleri yaklaşık toplamda 120 sayfa, 10 adet modülden ve giriş modülünden oluşan uygulama notlarıdır. Modüllerde toplam 26 adet uygulama bulunmaktadır. Uygulamaların tümü MSP430 geliştirme kartı ile uyumludur ve geliştirme kartı üzerinde denenmiştir. Modüllerde MSP430 denetleyiciler ile programlama, geliştirme ortamının kurulması, proje oluşturup debug işlemlerin yapılması gibi konuların yanı sıra MSP430 geliştirme kartı üzerinde bulunan çevresel donanımlar hakkında bilgi verilip uygulamaları yapılmıştır.

MSP430 Programlama ve Uygulamaları

MSP430 Programlama ve Uygulamaları

MSP430 Programlama ve Uygulama Modülleri ile temel C programlama dili bilgisine sahip olan bireylere MSP430 denetleyiciler ve geliştirme kartı üzerinde bulunan çevre birimleri ile ilgili uygulama bilgisi ve beceresi kazandırılması amaçlanmıştır. Modüller sıralı bir şekilde sistematik olarak hazırlanmıştır.  Code Composer Studio geliştirme ortamının kurulup, proje oluşturma ve debug işlemlerinin yapılmasından başlayıp, port işlemleri, zamanlayıcı işlemleri vs. bir çok konuyu kapsayarak son olarak SD kartın kullanımı ve uygulamaları ile sonlanmaktadır. Modüller ücretsiz olup kullanımı, dağıtımı gibi detaylar giriş modülünde yer almaktadır. Aşağıda modüller hakkında kısa olarak içerik bilgileri yer almaktadır.

 

Modül 1: Code Composer Studio v5 Kurulumu, Proje Oluşturma ve Debug İşlemleri

Bu modülde geliştirme ortamının kurulması ve proje oluşturma konuları anlatılıp örnek uygulamalar ile debug işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Uygulama 1.1 Adım Adım Debug İşlemi

Uygulama 1.2 Breakpoint ile Debug İşlemi

Modül 2: MSP430 Port Yapısı, Uygulamaları, Güç Tasarruf Modları ve Temel Saat Birimi

Bu modülde MSP430 denetleyicilerin port yapıları, güç tasarruf modları ve temel saat birimi incelenmiştir.

Uygulama 2.1 Port Okuma Yazma

Uygulama 2.2 Buton Kullanımı

Uygulama 2.3 Kara Şimşek

Uygulama 2.4 Kesme Kullanımı

Modül 3: MSP430 Denetleyiciler ile Karakter LCD Kullanımı

Bu modülde MSP430 denetleyiciler ile geliştirme kartı üzerinde bulunan karakter LCD kullanılıp, konu ile ilgili bilgi verilip uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 3.1 Karakter LCD Kullanımı

Uygulama 3.2 Özel Karakter Gösterimi

Modül 4: MSP430 Timer_A Zamanlayıcısı ve Uygulamaları

Bu modülde MSP430 denetleyiciler içerisinde bulunan Timer_A zamanlayıcısı hakkında bilgi verilip uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 4.1 Periyodik Zamanlayıcı Uygulaması

Uygulama 4.2 Capture (Yakalama) Uygulaması

Uygulama 4.3 Timer_A PWM Üretim Uygulaması

Modül 5: MSP430 Denetleyiciler ile 7 Parça Gösterge Kullanımı

Bu modülde MSP430 geliştirme kartı üzerinde bulunan 7 parça göstergeler hakkında bilgi verilip uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 5.1 7 Parça Gösterge Kullanımı

Uygulama 5.2 7 Parça Gösterge ile Sayıcı

Modül 6: MSP430 ADC10 Analog Sayısal Dönüştürücü Birimi ve Uygulamaları

Bu modülde MSP430 denetleyicilerde bulunan ADC10 analog sayısal dönüştürücü birimi incelenip uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 6.1 ADC10 Birimi ile Ölçüm Uygulaması

Uygulama 6.2 ADC10 DTC Modu Kullanımı

Uygulama 6.3 ADC10 ile Besleme Gerilimi Ölçümü

Uygulama 6.4 ADC10 Dahili Sıcaklık Sensörü Ölçümü

Modül 7: MSP430 USCI Birimi ve UART Uygulamaları

Bu modülde MSP430 denetleyicilerde bulunan USCI birimi incelenip UART uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 7.1 UART Uygulaması

Uygulama 7.2 UART ile Bilgisayar Üzerinden Kontrol

Uygulama 7.3 UART ile Sıcaklık Bilgisi Aktarımı

Modül 8: MSP430 ile DS18B20 Sıcaklık Sensörü Kullanımı ve Uygulamaları

Bu modülde MSP430 geliştirme kartı üzerinde bulunan DS18B20 sensörü incelenerek MSP430 denetleyiciler ile uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 8.1 DS18B20 Kullanımı

Uygulama 8.2 DS18B20 ile Dahili Sıcaklık Sensörünün Karşılaştırılması

Modül 9: MSP430 ile DS1302 Gerçek Zaman Saat Kullanımı ve Uygulamaları

Bu modülde DS1302 RTC entegresi incelenerek MSP430 denetleyiciler ile uygulamaları yapılmıştır.

Uygulama 9.1 DS1302 Kullanımı

Uygulama 9.2 DS1320’li Saat ve Takvim

Modül 10: MSP430 ile SD Kart Kullanımı ve Uygulamaları

Bu modülde SD kartlar incelenip MSP430 geliştirme kartı üzerinde bulunan SD kart uygulama devresi sayesinde MSP430 denetleyiciler ile SD kart uygulamaları yapılmıştır. Ayrıca geliştirme kartı üzerinde bulunan röleler hakkında bilgi verilerek uygulaması yapılmıştır.

Uygulama 10.1 SD Kart Kullanımı

Uygulama 10.2 SD Kart ile Şifreli Kilit

Modüller giriş modülü dahil toplam 11 dosyadan oluşmaktadır. Ek olarak modüllerde gerçekleştirilen uygulamaların kodları yer almaktadır. Modüllerin tamamına ve uygulama dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz. Eksik, hatalı yada yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları, öneri ve görüşlerinizi erhanyilmaz.ytu@gmail.com adresine bildirebilirsiniz. Hataları, yanlışlıkları vs. fark ettikçe güncelleyip tekrar yayınlamaya çalışırım. Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar…