stm32-mat_target

Matlab  Simulink , “Toolbox” ve “Blockset” uygulamaları ile bizlere elektronik devrelerimizin gerçekleştirmesini yapmamıza yardımcı olur. Simulink kütüphanesine ekleyeceğimiz “Blockset” ler ile ADC , UART , SPI .. çevre birimlerini kullanarak uygulamalarımızı yapabiliriz. Bu uygulamada -STM32F4 Target- ile  Simulink ‘ te kısa bir arayüz çalışması yapacağız.

Önce Matlab’a “Blockset” yapımımızı yüklememiz gerekli ,

https://www.aimagin.com/download/ adresinden  işlemcimizin başlıca bloklarının bulunduğu dosyayı indirebiliriz.

İndirdiğimiz dosyada bulunan .m uzantılı “install” dosyasını açıyoruz.1

İşlemcimizi  taktıktan sonra,

3

Yüklememiz tamamlanınca “Command Window” penceresinden aşağıdaki uyarıyı göreceğiz .  Aksi halde ,  ST link sürücünüzü güncellememiz ve tekrar yüklemeyi denememiz gereklidir.

4

Şimdi işlemcimiz ile Simulink üzerinden farklı bir arayüzle  küçük bir uygulama yapmalım ;

Matlab araç çubuğunda bulunan Simulink ‘ i açıyoruz.

5

Simulink açtığımızda karşımıza gelen pencerede sol kenarda Matlab Simulink’te yüklü olan yapıları görmekteyiz . Bizim yüklemiş olduğumuz yapımızı ise aşağıda görebiliriz ;

6

File -> New -> Model bölümünden yeni bir sayfa açıyoruz ve kaydediyoruz.

7

Çevre birimlerini sürükle – bırak ile çalışma alanımıza alabiliriz. IO – “Digital Output” kullanarak GPIO üzerinde belirteceğimiz pini (PD13) sinyal üreteci ile aralıklı olarak set edeceğiz.

 8 9

“Blockset” bölümünden çalışma alanımıza Digital Output , Pulse Generator ve Scope ‘ u sürükleyerek getiriyoruz. Digital Output blok yapısına çift tıklarsak pinlerimizi ve portumuzu görebiliriz. Ayrıca Target Setup bloğunu ekleyerek de derleme ve yükleme işlemini yapacağız. Tüm ayarlarımızı ve eşleştirmeleri yaptıktan sonra araç çubuğunda yer alan –Start Simulation- ‘ a tıklıyoruz.

11

Çalışmamız sorunsuz şekilde derlendikten sonra yine araç çubuğunda yer alan Incremental Build ‘ e tıklayarak STM32F4 işlemcimize yüklenmesini sağlıyoruz. Ctrl+B ile veya Incremental Build ‘ e tıkladığımızda karşımıza bir pencere daha açılacaktır.

Ayrıca “Scope” üzerine çift tıklayarak darbe genişliğini ve özelliklerini görebiliriz.

12

13

Matlab ‘ın çok sık kullanıldığı ses ve görüntü işleme , analiz projeleri daha farklı bloklar kullanılarak yapılabilmektedir.  İleri zamanlarda farklı uygulamalar da paylaşmaya çalışacağım. Herkese mutlu yıllar , sıhhatli günler dilerim. Görüşmek üzere

photo

Kaynakça / ( Bibliography )

  1. http://waijung.aimagin.com/
  2. http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/data_brief/DM00080897.pdf