CPU/MCU Turkey Gömülü Sistemler ve Uygulamaları platformu Çizgi Tagem altında mühendislik öğrencilerinin, genç mühendislerin, KOBİ’lerin elektronik devreler, mikro işlemciler ve mikro denetleyiciler, FPGA ve gömülü sitemler alanında bilgi, beceri ve projelerini paylaşmaları yapmak,  AR&GE ve iş birliği ağı oluşturmak amacıyla kurulmuştur.
www.mcu-turkey.com platformunda Elektronik Temel Prensipleri ve Gömülü Sistemler, Gömülü Linux İşletim Sistemleri, Gömülü Android İşletim Sistemleri, Gömülü Sistemler ve Robotlar, SoC Tasarımları, Gömülü Sistem Yazılımları, Gömülü Sistem EDA Yazılımları, FPGA Sistemleri ve Programlama, Mikro Denetleyici Prensipleri ve Programlama alanlarında Türkçe eğitim videoları da sunulmaktadır.

seminer1Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi bazı Bilişim firmalarının ve bilişim Sivil Toplum Kuruluşlarının liderliğinde, ülkemizin kalkınma perspektifinin ve ekonomisinin araştırma geliştirmeye, eğitime, yenilikçi çalışmalara ve bilgiye dayalı olmasının zorlaması dolayısıyla AR-GE ve eğitim projelerinin desteklenmesi gerekliliği fikrinden doğmuştur. Çizgi-TAGEM’in hedefi bilişim sektöründe çalışan veya bu konulara meraklı kişilere e-öğrenim sağlamak, bu amaçla gereken alt yapıyı barındırmak, bilişim sektörü piyasası için gözetim faaliyetlerinde bulunan kurum ve kuruluşlara teknik destek sağlamak, bilişim sektöründeki firmalara gözetim ve denetim amacı ile test, deney veya araştırma sorunlarında destek olmaktır. Bilişim sektöründe endüstriyel araştırma ve teknoloji geliştirmek; yenilikleri desteklemek; özendirmek; izlemek ve üniversite-sanayi ilişkilerinde aracı olmak Çizgi- TAGEM’in temel işlevleri arasındadır. 

Gömülü Sistemler alanında çalışan Xilinx, Altera, Texas Instruments, STMicroelectronic vb. bazı uluslar arası firmaların Üniversite Programları çerçevesinde yapılan hibeleri de Çizgi Tagem tarafından bu platformda duyurulmakta ve organize edilmektedir.

 

M.Fatih İNANÇ


1989 Ankara doğumlu. 2003 yılında ilköğrenimini tamamlayıp Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümünde eğitimine devam etti. 2012 yılında ise Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği'nden mezun oldu. Genellikle Sayısal Elektronik, FPGA, Gömülü Linux Sistemleri ve Mikrodenetleyiciler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.


İletişim

Eren BAŞTÜRK


1990 Kayseri doğumlu. 2005 yılında ilkokul eğitimini tamamlayıp Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesinde eğitimine devam etti. 2009 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü kazandı. Halen aynı üniversitede 3.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Gömülü Sistemler , Linux İşletim Sistemleri , Fpga , Yazılım Geliştirme ve Sayısal Elektronik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim
iletisim@erenbasturk.com

Ferudun GÖKCEGÖZ


1987 istanbul doğumlu. 2005 yılında Mecidiyeköy Lisesi(YDA) nden mezun olduktan sonra 2006 yılında Sakarya Üniversitesi - Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazandı. 2010 yılında lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi - Elektrik Mühendisliği - Elektrik Makineleri ve Güç Elektroniği programında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Mikrodenetleyiciler, Dijital Kontrol ve Güç Elektroniği üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.


İletişim

fgokcegoz@yahoo.com

Mustafa TOSUN


1990 Burdur doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi 2004 yılında Dazkırı Alkim ilköğretim okulunda tamamladım. 2008 yılında Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesinden mezun olarak Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümüne %100 burslu yerleştim. 2010 yılında Elektrik-Elektronik Müh. ile çift anadal programına başladım. Gömülü sistemler, Sinyaller ve Sistemler, Haberleşme Sistemleri ve Görüntü işleme üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum.


İletişim

mustafa-tosun@live.com

Nazım YILDIZ


1990 Bulgaristan doğumluyum. 2005 yılında ilk ve orta eğitimimi tamamladım.2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandım.3. Sınıf öğrencisi olarak eğitimime devam etmekteyim. Mikrodenetleyiciler/Mikroişlemciler , Güç Elektroniği , Dijital Filtre Tasarımı ve Kontrol Uygulamaları üzerine olan çalışmalarımı sürdürüyorum.


İletişim

nazimyildiz@ymail.com

Erhan YILMAZ


Tevellüt 20-02-1990 Elektroniğe 2004 yılında İstanbul Kartal endüstri meslek lisesine girerek başladım. Sonrasında Marmara üniversitesi endüstriyel elektronik bölümüne geçip oradan devam ettim. 2009 itibari ile Marmara üniversitesindeki eğitimimi tamamladım. Sonrasında 1 sene hazırlanıp dgs sınavı ile Yıldız Teknik üniversitesi elektronik haberleşme mühendisliğine girdim. Elektronik anlamda çeşitli analog uygulamalarım olmakla beraber genel olarak sayısal elektronik ve mikro denetleyiciler ile uğraşıyorum. Şu an halen Yıldız teknikte (3. sınıf) okumaktayım (2011)İletişim


erhan_yilmazz@hotmail.com

Tuna AYAN


24.04.1989 doğumlu. İlk öğretimini Ankarada tamamladıktan sonra Anadolu lisesine giriş yaptı. 2007 yılında lise eğitimini tamamlayıp Anadolu Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliğine giriş yaptı(2007). Hali hazırda 4. sınıf öğrencisidir(2011). Çalışma alanları gömülü sistemler, görüntü işleme, FPGA, RTOS tur.


İletişim


tunayan@gmail.com

Bilgin SEÇKİN


20.02.1988 doğumluyum. Bursa Nilüfer Milli Piyango Anadolu Lisesi mezunuyum. 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne giriş yaptım. 4. sınıf öğrencisiyim. Gömülü sistemler, görüntü işleme, arayüz tasarımı, analog devre tasarmı ile ilgilenmekteyim.


İletişim

bilginseckin@gmail.com

Ekrem K. DAL


1988 Kayseri doğumluyum. 2006 yılında Kayseri Sami Yangın Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. Sınıf ve Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisi olarak eğitimime devam etmekteyim. Endüstriyel elektronik,otomasyon, devre tasarımı, programlanabilir lojik elemanlar ve mikrokontrolörler ilgi alanım.


İletişim

ekremdal@hotmail.com

Berk BAYKAL


1991 Edirne doğumlu. İlköğretim ve lise eğitimini Edirne'de tamamladı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü kazandı. Şu an 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir. Sayısal elektronik, gömülü sistemler, yazılım ve bilgisayar ağları ilgi alanlarıarasındadır.


İletişim

berk@berkbaykal.com

Caner ACARBAY


1989 İzmir doğumlu. Lise eğitimini İzmir Bornova Mazhar Zorlu A.T.L Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Elektronik Bölümünde tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Elektrik Elektroniği bölümünü kazandı. Elektrik Elektronik Mühendisliğinde çift anadal programına da kayıtlı olan Caner ACARBAY şu an her iki bölümde de 4.sınıftadır. VHDL dilini kullanarak sayısal sistem ve alt komponentlerinin tasarımı üzerinde çalışmalarını sürdüren Caner ACARBAY'ın ilgi alanları arasında insansız hava araçları, fpga ve gömülü sistemler bulunmaktadır.


İletişim

cacarbay@gmail.com

Orhan YILMAZ


1990 yılı Giresun doğumlu. İlköğretim ve Ortaöğretim eğitimini İstanbul'da tamamladı. 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde, yıllardır hedeflediği Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girdi. Okul hayatı boyunca dijital elektronik ve analog sayısal haberleşme sistemleri ile ilgili tüm dersleri aldı. 2012 Haziran ayında Onur Öğrencisi olarak mezun oldu. Özel bir şirkette AR-GE mühendisi.


Çalışma alanları: Mikrodenetleyicili Sistemler,Gömülü Sistem Tasarımı, Programlanabilir Lojik ile Sistem Geliştirme, Analog-Sayısal Haberleşme Sistemleri,Fiber Optik Sistemler.


İletişim: www.mafgom.com www.orhanyilmaz.com.tr

Mahmut ÇETİN


1989 Kütahya doğumlu. Lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra Sakarya Üni. Elektrik-Elektronik Mühendisliğini kazandı. Okul yıllarında aktif olarak görev aldığı proje takımı SAITEM ile yurtiçi ve yurtdışı birçok başarıya imza atarak ödüller kazandı. 2011 yılında mezun olduğundan buyana gömülü sistem yazılım ve donanım tasarımı alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.


İletişim

mahmutcetin43@gmail.com

Arif Ahmet BALIK


1997 doğumluğum. Lise 4. sınıfta Web Programcılığı okuyorum. YTÜ Teknopark'ta KATIHAL ArGe adında 3DPrinter üreten bir firmada Gömülü Yazılım Geliştirici olarak çalışıyorum. ARM tabanlı mikrodenetleyiciler ve FPGA alanlarına büyük ilgi duyuyorum. Şuan ise ARM tabanlı işlemcilerde çalışmak üzere gelişmiş bir kabuk yazılımı üzerinde çalışıyorum.


İletişim

arifbalik@outlook.com

Gökhan TARIM


Yalova'da liseyi tamamladım , Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. BilgeAdam Sistem ve Network Uzmanlığı'nı üstün başarıyla tamamladım. Okulum Mikroelektronik ve Gömülü Sistemler laboratuarlarında proje öğrenciliğine devam etmekteyim. Android , Java , Gömülü sistemler alanlarında ; Gömülü Linux ve Singleboard 'la ilgilenmekteyim.


İletişim

tarim.gokhan@gmail.com

Samet AYÇİÇEK


1992 Tokat doğumlu. Lise eğitimini 2010 yılında Maltepe Askeri Lisesinde tamamladı. 2012 yılında Erciyes Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliğini kazandı. 2013 yılında Erasmus programıyla Vilnus Gediminas Teknik Üniversitesinde okumaya hak kazandı. Çalışmalarını gömülü yazılım geliştirme, linux, medikal görüntü ve sinyal işleme üzerine sürdürmektedir.


İletişim

ayciceksamet@gmail.com

Metin KOÇ


1986 Giresun Doğumlu. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği eğitimi sırasında SAITEM proje takımında Telemetri Mühendisi olarak görev aldı. Burdan kazandığı tecrübeyle ağırlıklı olarak Gömülü sistem yazılımları ve haberleşme üzerine yoğunlaştı. 2011 yılından bu yana ağırlıklı çalışma alanı Trafik olan bir firmada Ar-Ge mühendisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.


İletişim

saucompeng@gmail.com

Latif Kürşad ÇAKIR


1979 Giresun doğumlu. 1996 yılında Bursa Demirtaşpaşa End. Meslek Lisesini, 1999 yılında Anadolu Ün. Endüstriyel Elektronik Programını, 2003 yılında da
Kocaeli ün. Elektronik öğretmenliği programını bitirdi. 4 yıldan beri Tokatta Görme Engelliler orta okulunda bilgisayar öğretmeni olarak görev yapmakta. Çalıştığı firmalar Kocaeli Elta Elektronik, Bursa Mees Elektronik, Aes Elektronik.


İletişim

latcakir@gmail.com

Kaan KANDEMİR


Kaan Kandemir, Yenice/Çanakkale’de doğdu. İlköğretimini Pazarköy Şehit Halil Kandemir İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra 2006’da Çanakkale İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nde eğitimine devam etti. 2010 yılında Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nü kazandı.2013 Ağustos – 2014 Mart dönemleri arasında Erasmus öğrenci değişim programı ile Romanya ‘da Universitatea Vest din Timişoara ‘ da Erasmus Intensive Language Course ve Universitatea Tecnicha din Cluj-Napoca ‘da lisans eğitimi aldı. Erasmus dönüşü BSH Türkiye Soğtucu Geliştrime Merkezi’nde Smart Freshness Copartmant projesinde 17 Mart–30 Haziran tarihleri arasında part time öğrenci olarak çalıştı. Çorlu/Tekirdağ’da ikâmet etmekte.


İletişim

kaankandemirrr@gmail.com

Osman Görkem YOĞURTÇU


1989 İSTANBUL doğumluyum.Elektroniğe 2003 yılında Lafarge Aslan Çimento E.M.L.’ de başladım.Sonrasında eğitimime 2006 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler M.Y.O.’da devam ettim. 2009 yılında buradaki eğitimimi tamamladım.Ağırlıklı olarak led aydınlatma sistemleri , telemetri , pcb tasarımı ve mikrodenetleyiciler üzerine çalışmaktayım.


İletişim

osmangorkem@gmail.com

Lokman GÖKDERE


1986 Erzurum doğumlu. 2001 yılında Endüstri Meslek lisesi elektronik bölümüne kayıt oldu. Bir yıl elektronik eğitimi aldıktan sonra Bilgisayar/Yazılım bölümüne devam ederek 2004 yılında mezun oldu. 2009 yılına kadar Bilgisayar donanımı ve yazılım konularında çalışmalar yaptı. 2011 yılında Sakarya üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldu. İlgi alanları FPGA, Gömülü sistemler, Mikrodenetleyiciler, PCB tasarımı.


İletişim

lokmangokdere@hotmail.com

Can AKINCI


1987, İstanbul doğumluyum. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nden mezun olduktan sonra şu anda savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bir şirkette Ar-Ge mühendisi olarak Ankara'da çalışıyorum. Gömülü sistemler, gömülü yazılım ve donanım tasarımı konuları ilgi alanlarımı oluşturmakta.


İletişim

akincifca@gmail.com

Yusuf YAMAK


1988 Trabzon doğumlu. 2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini tamamladı.Gömülü Linux Sistemleri,Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri(RTOS), ARM mimarili mikrodenetleyiciler üzerine çalışmalar sürdürmektedir.


İletişim

yamakyusuf@gmail.com

Baran EKREM


1997 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğretimi İstanbul da tamamladım. Lise 3.sınıfta 1 yıl Samsung Akademi de eğitim alıp Akademi birincisi oldum. Hedefim iyi bir üniversiteyi başarı ile tamamladıktan sonra yurt dışında da kendimi geliştirerek iyi bir mühendis olmak. Ağırlıklı olarak elektronik üzerine çalışıyorum.PIC ile başlayan bu serüvenimde ARM işlemciler ile devam edip çalışmalar yaparak yazılım ve donanım konusunda olabildiğince kendimi geliştiriyorum. MCU programlama ile birlikte Masaüstün ve Android programlamaya karşı da büyük ilgim var.


İletişim

baranekrem@outlook.com